Janusz Prusinowski Trio
  

Janusz Prusinowski Trio to uczniowie i kontynuatorzy wiejskich muzykantów – Jana Lewandowskiego, Kazimierza Meto, Józefa Zarasia, Piotra i Jana Gaców, Tadeusza Kubiaka i wielu innych -a zarazem awangardowa formacja o charakterystycznym brzmieniu i własnym języku improwizacji. Muzykę łączą z tańcem, archaiczność – z nowoczesnością. 

 

Rozpoznawalny styl Trio stanowi próbę nowego odczytania najważniejszych elementów wiejskiej muzyki z centralnej Polski. Mazurki – śpiewane, grane, sprawdzone setki razy w tańcu, improwizowane na żywo i… człowiek współczesny. Co można wydobyć z archaicznych, na pozór prostych a w rzeczywistości wyrafinowanych melodii i rytmów? Okazuje się, że tradycyjna muzyka polskiej wsi może być punktem odniesienia dla wielu gatunków: poprzez melodykę i rubato bliska Chopinowi, z powodu improwizacji nieodległa bluesowi i jazzowi, kolorystyką przywodząca na myśl muzykę współczesną, ekspresją zaś – rocka.

 

W latach 2008–2012 Trio koncertowało w większości krajów Europy, w Azji, Kanadzie, USA (m.in. Carnegie Hall NY, Chicago Symphony Center) i – przede wszystkim – w Polsce. Wspólnie z pianistą Januszem Olejniczakiem zespół przygotował koncert „Ludowe korzenie muzyki Fryderyka Chopina”. W roku 2012 powstał unikalny projekt „Kujawy”, angażujący prócz Trio trzech mistrzów muzyki polskiej: Tadeusza Kubiaka, Tomasza Stańko i Janusza Olejniczaka oraz zespół śpiewaczy Ewy Grochowskiej. Trio koncertowało również z Michałem Urbaniakiem, Arturem Dutkiewiczem i Alimem Qasimovem. Oprócz koncertów muzykę kapeli można usłyszeć na potańcówkach wiejskich i miejskich Klubów Tańca, w spektaklach Teatru Narodowego i Teatru Polskiego Radia. Trio prowadzi także warsztaty muzyczne i taneczne. W 2008 roku zespół wydał entuzjastycznie przyjętą płytę „Mazurki”, w 2010 zaś „Serce”, nagrodzone Folkowym Fonogramem Roku 2010 w konkursie Polskiego Radia. 


 

W październiku 2012 muzyka Janusz Prusinowski Trio zabrzmiała w Salonikach na prestiżowych targach world music Womex 2012. W 2013 muzycy spędzili ponad miesiąc w USA, gdzie zagrali prawie 30 koncertów, a uwiódłszy mazurkiem amerykańską publiczność, odwiedzili także Niemcy, Francję, kraje Beneluksu, Wielką Brytanię, Chorwację i kilka innych krajów, pozostawiając wszędzie licznych miłośników dzikich polskich melodii. Członkowie zespołu powrócili także na targi Womex (Cardiff 2013) z projektem „Dzika Muzyka z Serca Polski”, który promuje muzykę młodych polskich zespołów grających muzykę tradycyjną wśród międzynarodowej publiczności. W 2014 Trio uczestniczy w licznych wydarzeniach związanych z rokiem Oskara Kolberga oraz promuje swój nowy album zatytułowany - i zanurzający słuchacza - „Po kolana w Niebie”.