Każdy koncert przygotowujemy osobno, dopasowując go do miejsca, czasu, okoliczności i... stanu ducha zespołu. Wśród wielu mozliwości da się wyodrębnić kilka szczególnych opowieści:

30/06/2011, 14:29

"(...) Mazurek to trójmiarowy, kolisty ruch odczuwalny pod powierzchnią zjawisk tego świata. W jego pulsie mieści się zarówno podział na dwa i cztery jak na pięć i siedem. Przesunięcia akcentów – nie wydumane, ale wynikające z kroków tancerzy – zawijają, zakręcają, podważają logikę melodii stawiając ją w nowym, nieoczekiwanym świetle. Człowiek wyzwala się z korpuskularnego, metronomicznego doświadczania czasu i wypływa na szerokie wody.

30/06/2011, 14:39

Dla muzyka instrument jest ciałem, dla tancerza ciało instrumentem. Wielobarwne melodie pieśni i tańców z Centralnej Polski przenoszą zarówno muzyków jak i słuchaczy w krainę, gdzie tradycja zamienia się w improwizację.

30/06/2011, 14:19

 

Czy kujawiaki, mazurki, oberki, polonezy i pieśni obecne w twórczości Fryderyka Chopina mają głębokie wzory w praktyce wiejskiej, czy są tylko odległymi echami prymitywnych melodii?  Czy wiejski skrzypek i sławny pianista to dwa zupełnie różne światy, czy też jeden muzyczny dialekt? Staramy się odpowiedzieć muzycznie na te pytania.