Poniższe notatki są początkiem opowieści o wielu minionych latach i minionych przygodach. Opowieść tę pragniemy snuć jeszcze przez długi długi czas. Zapraszamy do wspólnej podróży

 

 

MUZYKANCI

To jest miejsce na wielkie podziękowania. Mamy niebywałe szczęście, że udało i udaje nam się spotykać z wiejskimi muzykantami. To jest możliwość wyjątkowa. Polska jest jednym z ostatnich krajów Europy w których można jeszcze spotkać, posłuchać, nagrać i „terminować“ u ludzi, którzy „w palcach“ posiadają takie skarby jak melodie i maniery wykonawcze sięgające kilka stuleci wstecz. To jest źródło wielkiej radości i niebywała przygoda obcować z muzyką tak odmienną od wszystkiego do czego przyzwyczajają nas media i „ulica“. Tak samo spotkania z muzykantami, ich rodzinami i największy dar: przyjaźń z nimi dają oddech i możliwość zakorzenienia tej muzyki w nas. (PP)

 

PRZEWODNICY

Jednymi z pierwszych osób jakim należy się słowo wdzięczności są plastycy i badacze kultury polskiej wsi Andrzej i Małgorzata Bieńkowscy. Bez nich ogromna część muzyki wiejskiej pozostała by nieznana. Gigantyczna praca "Muzyki Odnalezionej" zaowocowała tysiącami godzin nagrań muzykantów. Adresy udostępnione nam w latach 90. dały możliwość odwiedzenia tak wspaniałych muzykantów jak Jan Lewandowski, Józef Porczek, Piotr i Jan Gaca, Jan Ciarkowski, Andrzej Malik, Adam, Stanisław, Józef Tarnowscy, Stanisław Skiba. Kazimierz Meto, Czasami były to tylko kilkukrotne wizyty, czasami początek wieloletniej przyjaźni. (PP)

 Aleksander Bobowski

Antoni Bednarz

Armenia fot.M.Filipczuk

Dobrzeliniacy

Gaca Johny our fan fot.K.Biernacka

IMG_8946

Jan Ciarkowski

Jan GAca+Jouzef i Czeseaw Panuczak fot.L.Pospieszalska

Jan Gaca fot.K.Biernacka

Jan Gaca

Janusz Prusinowski Trio Rawicz 003

Jouzef Porczek fot.K. Biernacka

Jouzef Porczek i Tadeusz Lipiec fot.K.Biernacka

Maria PeEzik fot.M.Bienukowska

Maria Siwiec i Maria PeEzik fot.M.Bienukowska

Piotr Gaca i Tadeusz Lipiec

Ryszard Chonejko+Jouzef PiaEtek+Jouzef Wrona.fot.M.Filipczuk

Staniseaw Geaz, Staniseaw Tarnowski

Staniseaw Tarnowski 2

Staniseaw Tarnowski

Weadyseaw Pogoda fot.M.Filipczuk

Z GacaE fot.K.Biernacka

chopin-baku-4

kolaze_2