Andrew Cronshaw, fRoots, 2011

 

 

 

 

Tom Daun, Folker, 2012

 

 

 

Loris Böhm, Mathieu Aymonod, Lineatrad, 2012

Miałem okazję przesłuchać kilka demówek, które nasz wysłannik na Womex, M.Aymonod, wybrał spośród najbardziej znaczących na expo i pilnie mi je dostarczył.

Muszę przyznać, że jestem naprawdę pod wrażeniem poziomu artystycznego muzyków uczestniczących w tej greckiej edycji World Music Expo, organizowanej przez niemiecką Piranha record... W rezultacie wydaje się, że nie ma znaczącej różnicy między czołowymi gwiazdami world music zaproszonymi do Salonik a grupami w dużej mierze nieznanymi, które wzięły udział w wydarzeniu szukając w tym środowisku uznania i, kto wie, może popularności, aby móc rozpocząć nowy sezon 2013 z jakimś dodatkowym koncertem w swojej agendzie.

Zrobimy mały przegląd grup z obszaru hiszpańsko-portugalskiego, z małym wyjątkiem dla grupy z Polski. Zacznijmy więc od polskiej grupy.

Ich płyta zaprezentowana na Womex to 'Serce'. Nie jest to najnowsza płyta zespołu, ale to prawdziwe arcydzieło harmonii, w którym wyłania się wszechwładna, dramatyczna intensywność rytmów bałkańskich. Wkrótce ukaże się nowa płyta zespołu - czekamy z niecierpliwością, aby móc jej wysłuchać.

Muzycy, jak można przeczytać w krótkich notkach obok, mają doświadczenie muzyczne budzące niewątpliwie szacunek i potrafią wycisnąć z instrumentów cały ich potencjał: magnetyczny strumień - używając muzycznego języka - który z nich wypływa, budzi tysiące emocji, przykuwa uwagę, zaskakuje, zwodzi i wreszcie przekonuje słuchacza, że ma on przed sobą dzieło zasadnicze wyprodukowane na terenie Polski. (tłum. M. Pałynyczko-Kowalczyk)